Af ATEX-konsulent Per Kragh
Den danske oversættelse af DS/EN IEC 60079-14:2024 forventes at blive udgivet inden sommeren 2025. Den kommer med en ny titel: Projektering af elektriske installationer, valg og installation af materiel, herunder indledende inspektion. Den kommer også med nyredigeret indhold.
Eksplosionstrekanten er en naturlov. Den fungerer – som tyngdeloven – som den gør. Altid! Det forhindrer heldigvis ikke menneskeheden i at gøre alt, vi kan, for at forhindre at en eksplosion udløses. Det er derfor, vi har regler og standarder – og derfor vil vi igen og igen forfiner dem.
En lang og grundig proces
Den gældende danske udgave af installationsstandarden for elektriske installationer i eksplosionsfarlige arbejdsområder, DS/EN 60079-14, er fra 2014. Allerede i 2017 påbegyndte det internationale udvalg, der har ansvaret for revisionen (MT60079) arbejdet med at revidere standarden. Revisionen har været en overordentlig grundig proces. Udvalget har i et utal af møder gennem årene behandlet mere end 2000 ændringsforslag.
I sensommeren 2024 kunne det sidste punktum sættes, og den reviderede udgave af installationsstandarden kunne udgives som IEC 60079-14:2024 og allerede i oktober blev den til en europæisk EN-standard.
Da standarden er den del af den danske lovgivning, bliver den i disse måneder oversat til dansk. Også et stort og grundigt arbejde, da alle nuancer skal være præcise og utvetydige.
Allerede i titlen på den nye udgave af standarden – Projektering af elektriske installationer, valg og installation af materiel, herunder indledende inspektion – indikeres en af de store ændringer, nemlig opbygningen af standarden. Den er nu formuleret i fem hovedpunkter: Dokumentation, design, udvælgelse, installation af udstyr og indledende inspektion. (se midt i fig. 1 herunder)
Ideen med den nye opbygning er, at alle brugere skal have et overordnet kendskab til hele standarden, men at fx brugere med design som arbejdsområde, primært fordyber sig i hovedpunktet design. Elektrikere i hovedpunktet installation af udstyr osv.
Ud over markante ændringer i opbygningen af standarden, er der fx skærpede regler omkring udvælgelse af forskruninger til tryksikkert udstyr. Så er der flowdiagrammet. Det udgik i 2014 udgaven, men er nu retur i standarden i en revideret udgave.
Flere detaljer om flowdiagrammet på dette link: https://assets.iec.ch/public/sc31j/IEC%2060079-14%20cable%20glands%20requirements.pdf?2023100546
Andre væsentlige ændringer
Her giver det mening at fremhæve:
- at 1% reglen for egensikre strømkredse er præciseret.
- at kravene for simpelt materiel i egensikre strømkredse er tilpasset kravene i EN60079-11 (Beskyttelse af udstyr med egensikkerhed).
- at kravene til samlebokse med mere end en egensikre kreds er lempet.
- at der er kommet en del nye annekser, bl.a. et informativt anneks om frekvensregulering af motorer, og et normativt anneks om højspænding op til 245kV.
- at Ex eb motorer nu kan frekvensreguleres med en ”ikke” specifik frekvensomformer.
- at kompetencekravene er tydeligere specificeret.
Et dansk dilemma
På dansk skifter standarden navn fra “Konstruktion, valg og opbygning af elektriske installationer” til “Projektering af elektriske installationer, valg og installation af materiel, herunder indledende inspektion”. Derved opstår et dilemma. I Bekendtgørelse 1082 fra Sikkerhedsstyrelsen peges der nemlig i §59 på “Konstruktion, valg og opbygning af elektriske installationer” – altså den version af standarden, vi nu forlader.
I forbindelse med et nyligt møde i S531 (udvalget for ATEX-standarder hos Dansk Standard) modtog udvalget følgende fra Sikkerhedsstyrelsen herom:
“Standarder er som udgangspunkt ikke obligatoriske at følge i dansk lovgivning. Der findes dog undtagelser, herunder eksempelvis EN 60079-14, Eksplosive atmosfærer, del 14, Konstruktion, valg og opbygning af elektriske installationer, der jf. ordlyden i § 59 i installationsbekendtgørelsen skal anvendes ved udførelse af elektriske installationer i eksplosionsfarlige områder. Det er Sikkerhedsstyrelsens anbefaling, at man anvender den nyeste udgave af standarden, men der er for nuværende ikke hjemmel i reglerne til at fastholde dette som et ufravigeligt krav. Det er derimod Sikkerhedsstyrelsens opfattelse, at der fortsat er hjemmel til at opretholde et sikkerhedsniveau på højde med det anførte i EN 60079-14, Eksplosive atmosfærer, del 14, Konstruktion, valg og opbygning af elektriske installationer, selvom standarden er tilbagetrukket/erstattet af en nyere.”
Sikkerhedsstyrelsen anbefaler altså, at man anvender den reviderede standard, men den har ikke hjemmel i lovgivningen til at kræve det. Jeg forventer derfor, at stort set alle igangværende projekter færdiggøres efter reglerne i 2014 udgaven, og at nye projekter langt overvejende udføres efter den nye revidererede udgave: DS/EN IEC 60079-14:2024.
Per Kragh, ATEX-konsulent og direktør for TechCare, har deltaget i det internationale udvalg, der har arbejdet med revision af standarden.